AlbaSound

Forum
 
HomeGalleryFAQSearchRegisterLog in
forum AlbaSound
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 FAQ
 Kėrko
Latest topics
June 2018
SunMonTueWedThuFriSat
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
CalendarCalendar
Log in
Username:
Password:
Log in automatically: 
:: I forgot my password
Top posters
koni (546)
 
Toni (389)
 
Admin (85)
 
PLay3r-Bl@ck (1)
 
kasi-hack (1)
 
celi (1)
 
donaldi (1)
 
zyrtare (1)
 

Share | 
 

 Edhe lėkura dallon te njerėzit

Go down 
AuthorMessage
koni
Admin
avatar

Number of posts : 546
Registration date : 2008-07-26

PostSubject: Edhe lėkura dallon te njerėzit   28.07.08 7:04

Njerėzit e racės sė bardhė dallojnė nga njėri-tjetri nė bazė tė ndjeshmėrisė sė lėkurės sė tyre nė diell.
Nė bazė tė ndjeshmėrisė sė lėkurės ndaj rrezeve tė diellit, njerėzit i ndajmė nė katėr ‘fototipa’ tė ndryshėm:

Fototipi 1: Ka lėkurė tė ndritshme, me njolla, flokė tė kuqe ose bionde, dhe sy tė kaltėr ose tė gjelbėr. Ky tip i lėkurės kurrė nuk nxihet dhe gjithmonė digjet. Pigmentimi ėshtė shumė i dobėt dhe kjo ėshtė arsyeja kryesore e mosrezistimit ndaj diellit. Kėtė tip tė lėkurės e kanė rreth 2% e popullatės.

Fototipi 2: Lėkura ėshtė e ndritshme me tendencė tė zhvillimit tė njollave nė verė dhe me flokė bionde. Edhe kėtu pigmentimi ėshtė i dobėt, kėshtu qė lėkura ėshtė e prirė pėr t’u djegur. Nėse nuk ka mbrojtje adekuate, djegiet paraqiten pas 10 ose 20 minutash qėndrimi nė diell. Kėtė tip tė lėkurės e kanė 12% e njerėzve.

Fototipi 3: Lėkurė mesatarisht e ndritshme, me flokė kafe ose tė zeza dhe me sy ngjyrė kafe. Edhe pse pėr shkak tė pigmentimit tė mirė ky tip i lėkurės ėshtė mė pak i ndjeshėm ndaj diellit, pas qėndrimit mė tė gjatė se njė orė nė diell pa mbrojte mund tė paraqiten shenjat e djegies. Ky tip i lėkurės ėshtė mė i shpeshti dhe pėrfaqėsohet te 78% e popullatės.

Fototipi 4: Paraqet fototipin e errėt (tipi mediteran), lėkura e errėt dhe flokėt e zeza. Pėr shkak tė pigmentimit tė fortė ky tip i lėkurės ėshtė mė i qėndrueshėm nė diell. 8% e popullatės e kanė kėtė tip tė lėkurės
Back to top Go down
View user profile
 
Edhe lėkura dallon te njerėzit
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
AlbaSound :: Lajmet Ditore-
Jump to: