AlbaSound

Forum
 
HomeGalleryFAQSearchRegisterLog in
forum AlbaSound
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 FAQ
 Kėrko
Latest topics
May 2018
SunMonTueWedThuFriSat
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Log in
Username:
Password:
Log in automatically: 
:: I forgot my password
Top posters
koni (546)
 
Toni (389)
 
Admin (85)
 
PLay3r-Bl@ck (1)
 
kasi-hack (1)
 
celi (1)
 
donaldi (1)
 
zyrtare (1)
 

Share | 
 

 Paditja e Al Bashirit ende nė pritje

Go down 
AuthorMessage
Toni

avatar

Number of posts : 389
Registration date : 2008-07-19

PostSubject: Paditja e Al Bashirit ende nė pritje   30.07.08 15:50

Afrika e Jugut ka thėnė se njė numėr gjithnjė e mė i madh vendesh dėshirojnė qė Gjykata Ndėrkombėtare Penale tė pezullojė veprimet pėr tė paditur presidentin e Sudanit, Omar Hassan al-Bashir.
Ambasadori afrikano-jugor nė OKB, Dumisani Kumalo, tha se vonesat do tė jepnin njė shans.

Mandati aktual i misionit paqerujtės tė OKB-sė dhe Bashkimit Afrikan skadon nė fund tė kėsaj jave, por Kėshilli i i Sigurimit pritet ta zgjasė atė.

Kėshilli i Sigurimit i OKB-sė ėshtė ende i ndarė pėrsa i takon pėrpjekjeve afrikane pėr tė ndaluar Gjykatėn Penale tė padisė Bashirin.

Dy javė pasi prokurori i Gjykatės Ndėrkombėtare Penale i kėrkoi gjykatėsve tė nxjerrin njė fletė-arresti pėr presidentin e Sudanit, qė e akuzon pėr krime lufte dhe gjenocid nė Darfur, brenda Kėshillit tė Sigurimit filloi tė ndihej jehona e vendimit.

Bashkimi Afrikan i ka kėrkuar Kėshillit qė tė ndėrhyjė dhe tė ushtrojė pushtetin ligjor pėr tė vonuar njė vit procedurat e Gjykatės Ndėrkombėtare Penale.

Nėse presidenti i Sudanit paditet kjo do tė pengonte pėrpjeket pėr tė sjellė paqe nė Darfur, thonė udhėheqėsit afrikanė.

SHBA-ja dhe vendet evropiane janė kundėr. Ato thonė se rinovimi i mandatit tė paqeruajtėsve nuk duhet tė mbahet peng pėr paditjet nė tė ardhmen nga ana e Gjykatės.

Diplomatėt thonė se njė kompromis i mundshėm ėshtė qė Kėshilli i Sigurimit tė marrė parasysh kėrkesėn e Bashkimit Afrikan dhe ta shtyjė paditjen pėr njė datė tjetėr. /bbc/
Back to top Go down
View user profile
 
Paditja e Al Bashirit ende nė pritje
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
AlbaSound :: Lajmet Ditore-
Jump to: