AlbaSound

Forum
 
HomeGalleryFAQSearchRegisterLog in
forum AlbaSound
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 FAQ
 Kėrko
Latest topics
June 2018
SunMonTueWedThuFriSat
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
CalendarCalendar
Log in
Username:
Password:
Log in automatically: 
:: I forgot my password
Top posters
koni (546)
 
Toni (389)
 
Admin (85)
 
PLay3r-Bl@ck (1)
 
kasi-hack (1)
 
celi (1)
 
donaldi (1)
 
zyrtare (1)
 

Share | 
 

 Sejdiu dhe Ēeku mė tė preferuarit

Go down 
AuthorMessage
koni
Admin
avatar

Number of posts : 546
Registration date : 2008-07-26

PostSubject: Sejdiu dhe Ēeku mė tė preferuarit   27.07.08 9:03

Nė bazė tė njė hulumtimi tė "Index Kosova", tė realizuar nė qershor tė kėtij viti, presidenti Fatmir Sejdiu dhe ish-kryeministri Agim Ēeku vazhdojnė tė mbesin liderėt mė tė pėrkrahur nga qytetarėt e Kosovės – tė pasuar nga kryeministri Hashim Thaēi dhe lideri i AAK-sė, Ramush Haradinaj.
Rėnie tė konsiderueshme nė pėrkrahje kanė shėnuar lideri i AKR-sė, Behgjet Pacolli dhe ish-lideri i ORA-s, Veton Surroi.

Preferencat aktuale votuese tė qytetarėve tė Kosovės tregojnė se ėshtė rritur numri i atyre qė nuk do tė votonin pėr asnjė parti, pėrderisa ka rėnė numri i atyre qė janė tė papėrcaktuar. Aktualisht, rreth 71% e qytetarėve janė tė pėrcaktuar se pėr cilėn parti do tė votonin.

Koalicioni qeveritar PDK-LDK duket se i ka pėrforcuar pozicionet e kėtyre dy partive nė sytė e elektoratit kosovar. Aktualisht pėr PDK-nė do tė votonin 42 % ndėrsa pėr LDK-nė 29 % e votuesve.

Nė anėn tjetėr, lėvizjet nė mesin e opozitės janė po ashtu tė konsiderueshme: AAK ka shėnuar ngritje nė 16 %, pėrderisa AKR ka rėnėn 5 % dhe LDD nė 4%. Gjithashtu, edhe ORA ka shėnuar rėnie tė madhe nė 1 %, pėrderisa PSD ėshtė ngritur nė 1 %.

Pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės, tani problem mbizotėrues nė Kosovė mbetet papunėsia. Problemet tjera, por qė bien dukshėm nėn hijen e problemit tė papunėsisė, janė:rryma, rindėrtimi i ekonomisė/infrastrukturės, varfėria dhe Mitrovica, thuhet nė publikimin mė tė ri tė INDEX Kosova, nė lidhje me politikėn nė Kosovė.

Sipas qytetarėve tė Kosovės, tri prioritetet mė tė rėndėsishme me tė cilat do tė duhej tė merrej Qeveria e Kosovės janė: sektori i energjisė, sundimi i ligjit dhe sistemi shėndetėsor. Nė mesin e prioriteteve tė tjera,pėrmenden edhe sistemi arsimor, shėndeti publik, si dhe programet e ndihmave sociale
Back to top Go down
View user profile
 
Sejdiu dhe Ēeku mė tė preferuarit
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
AlbaSound :: Lajmet Ditore-
Jump to: