AlbaSound

Forum
 
HomeGalleryFAQSearchRegisterLog in
forum AlbaSound
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 FAQ
 Kėrko
Latest topics
July 2018
SunMonTueWedThuFriSat
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
CalendarCalendar
Log in
Username:
Password:
Log in automatically: 
:: I forgot my password
Top posters
koni (546)
 
Toni (389)
 
Admin (85)
 
PLay3r-Bl@ck (1)
 
kasi-hack (1)
 
celi (1)
 
donaldi (1)
 
zyrtare (1)
 

Share | 
 

 Mosnjohja e pasaportave tė Kosovės do tė ishte ide e marrė

Go down 
AuthorMessage
Toni

avatar

Number of posts : 389
Registration date : 2008-07-19

PostSubject: Mosnjohja e pasaportave tė Kosovės do tė ishte ide e marrė   19.07.08 13:34

Ministri malazias i Punėve tė Brendshme, Jusuf Kalamperoviq ka pėrsėritur qėndrimin se Mali i Zi do t’i njohė pasaportat e Kosovės. Ai madje ka thėnė se do tė ishte ide e marrė qė qytetarėve tė Kosovės t’u pamundėsohet hyrja nė Mal tė Zi.
"UNMIK i njeh kėto dokumente. Si anėtar tė KB-sė, ne e respektojmė kėtė gjė”, ka thėnė ai, duke shtuar se njohja e pasaportave tė Kosovės nuk do tė thotė edhe njohje tė pavarėsisė sė Kosovės.

"Njėqindmijė turistė kosovarė vijnė ēdo vit nė Mal tė Zi. Ne do t’i humbnim ata”, ka thėnė Kalamperoviq. Ai po ashtu ka shkuar se shumė mall hyn pėrmes Malit tė Zi drejt Kosovės, qoftė ai transport hekurudhor apo rrugor.

"Mali i Zi kurrė nuk i ka mbyllur kufijtė drejt Kosovės. Kėtė gjė nuk e ka bėrė as nė kohėt mė tė vėshtira”, ka shtuar Kalamperoviq.

Ai ka pėrkrahur qėndrimin e Maqedonisė, e cila i njeh pasaportat e Kosovės, por jo edhe pavarėsinė e saj. Kalamperoviq ka vlerėsuar se “jeta duhet tė vazhdojė”. Njohja e pavarėsisė sė Kosovės, sipas tij momentalisht nuk ėshtė temė nė Mal tė Zi. “Kėtė ēėshtje e kemi shtyrė pėr njė kohė tė caktuar. Nuk pres zgjidhje nė periudhėn vijuese”, ka shpjeguar ai.

Kroacia do t'i njohė pasaportat e reja tė Kosovės

Edhe Ministria kroate e Punėve tė Jashtme dhe Integrimeve Evropiane ka bėrė tė ditur se do t'i njohė pasaportat e reja tė Kosovės. Ministria thekson se Qeveria kroate nė mars e ka njohur Kosovėn si shtet tė pavarur dhe sovran, andaj konform me kėtė nuk ka pengesė pėr njohjen e dokumenteve tė udhėtimit qė i lėshojnė organet kompetente tė Kosovės.

Qeveria kroate edhe mė herėt ka shprehur gatishmėrinė qė tė zhvillojė marrėdhėnie tė gjithanshme bashkėpunimi me Kosovėn dhe konsideron se ky bashkėpunim me asgjė nuk rrezikon marrėdhėniet e mira me cilindo shtet nė rajon, theksohet nė njė komunikatė.

Ndėrkaq ditė mė parė, edhe Maqedonia, e cila ende nuk e ka njohur pavarėsinė e Kosovės, ka bėrė tė ditur se do t’i njohė pasaportat e Kosovės.
Daqiq: Serbia nuk do t’i njohė pasaportat e Kosovės
Zėvendėskryeministri serb dhe ministri i Punėve tė Brendshme, Ivica Daqiq, ka thėnė sot, e premte, nė Vjenė se Serbia nuk do t’i njohė pasaportat e Kosovės.

Pas paralajmėrimeve tė Kroacisė dhe Malit tė Zi se do t’i pranojnė pasaportat e Kosovės, Daqiq ka thėnė se kėto janė ēėshtje e politikės sė tyre shtetėrore nė lidhje me shpalljen e njėanshme tė pavarėsisė, qė disa shtete e kanė pranuar.

“Pėr sa i pėrket qeverisė sė Serbisė dhe MPB-sė, ne nuk do t’i pranojmė pasaportat e tė ashtuquajturit shtet tė Kosovės. Asnjė qytetar serb, i cili posedon pasaportė tė Kosovės, nuk do tė lejohet tė kalojė nė vendkalimet kufitare nė Serbi”, ka thėnė Daqiq.

Masa ndėshkuese janė paralajmėruar edhe pėr shtetasit e huaj.

"Tė gjithė shtetasit e huaj qė kanė vula tė Republikės sė Kosovės ato do t’u anulohen dhe mbi to do tė vendoset vula e republikės sė Serbisė”, ka thėnė ai.
Back to top Go down
View user profile
 
Mosnjohja e pasaportave tė Kosovės do tė ishte ide e marrė
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
AlbaSound :: Lajmet Ditore-
Jump to: