AlbaSound

Forum
 
HomeGalleryFAQSearchRegisterLog in
forum AlbaSound
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 FAQ
 Kėrko
Latest topics
May 2018
SunMonTueWedThuFriSat
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Log in
Username:
Password:
Log in automatically: 
:: I forgot my password
Top posters
koni (546)
 
Toni (389)
 
Admin (85)
 
PLay3r-Bl@ck (1)
 
kasi-hack (1)
 
celi (1)
 
donaldi (1)
 
zyrtare (1)
 

Share | 
 

 Prodhimi i karburantit nga gomat

Go down 
AuthorMessage
koni
Admin
avatar

Number of posts : 546
Registration date : 2008-07-26

PostSubject: Prodhimi i karburantit nga gomat   27.07.08 8:29

Pėrveē zvogėlimit tė shkallės sė emetimit tė CO2, shkencėtarėt dėshirojnė qė me tė njėjtin hap tė gjejnė metoda alternative pėr tė fituar karburant pėr automjetet.
Kėshtu, viteve tė fundit kemi pėrjetuar njė revolucion tė karburanteve “tė gjelbra” tė cilat prodhohen nga pėrbėrės tė ndryshėm bizar- biodizeli amerikan (i prodhuar nga mbetjet yndyrore tė kafshėve) dhe bioetanoli japonez (i prodhuar nga shkopinjtė e pėrdorur pėr ushqim).

Ndėrsa revolucionin e vėrtetė e ofron shkencėtari amerikan, Frank Pringle, i cili ka menduar njė mėnyrė brilante pėr tė fituar karburant dizel nga gomat e shfrytėzuara tė automjeteve.

Ai i ka vendosur gomat nėn vakum nė njė furrė dhe i ka ndezur me njė nga dhjetė milionė frekuencat tė cilat emetohen nė kėto furra speciale. Kėshtu njė gomė do tė mund tė shndėrrohet nė 4.5 litra karburant, tre kilogramė pluhur karbonik, 15 metra kub gaz dhe njė metėr kub ēelik, dhe e gjitha kjo duke harxhuar vetėm 2 euro energji elektrike.

Tani pėr tani flitet vetėm pėr rezultate teorike, ndėrsa Pringle pohon se ka nevojė pėr mė tepėr kohė, shpenzime dhe hulumtime me qėllim qė tė arrihen pėrparėsitė e shndėrrimit tė gomės nė karburant, duke pasur mė pak ndikime negative ekologjike
Back to top Go down
View user profile
 
Prodhimi i karburantit nga gomat
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
AlbaSound :: Lajmet Ditore-
Jump to: