AlbaSound

Forum
 
HomeGalleryFAQSearchRegisterLog in
forum AlbaSound
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 FAQ
 Kėrko
Latest topics
July 2018
SunMonTueWedThuFriSat
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
CalendarCalendar
Log in
Username:
Password:
Log in automatically: 
:: I forgot my password
Top posters
koni (546)
 
Toni (389)
 
Admin (85)
 
PLay3r-Bl@ck (1)
 
kasi-hack (1)
 
celi (1)
 
donaldi (1)
 
zyrtare (1)
 

Share | 
 

 Washington-Bruksel, dy takime pėr Kosovėn

Go down 
AuthorMessage
Toni

avatar

Number of posts : 389
Registration date : 2008-07-19

PostSubject: Washington-Bruksel, dy takime pėr Kosovėn   19.07.08 13:32

Dy takime tė rėndėsishme pėr Kosovėn, pritet tė mbahen sot nė dy kontinente tė ndryshme. Nė SHBA, kryetari i Kosovės, Fatmir Sejdiu, kryeministri Hashim Thaēi dhe ministri i Jashtėm, Skėnder Hyseni, pritet tė takohen me sekretaren amerikane tė Shtetit, Condoleezza Rice dhe atė tė Mbrojtjes, Robert Gates - ndėrsa nė Bruksel pritet tė zhvillohet takimi nė mes tė pėrfaqėsuesve tė lartė tė BE-sė, NATO-s, OKB-sė dhe OSBE-sė, tė cilėt do tė diskutojnė rreth bashkėpunimit tė faktorėve ndėrkombėtar nė Kosovė.
Takimi nė Bruksel sipas mediave botėrore, ka pėr qėllim koordinimin e bashkėpunimit nė mes tė faktorėve relevantė ndėrkombėtar nė Kosovė, sidomos KFOR-it, UNMIK-ut tė rikonfiguruar, dhe Misionit EULEX.

Nė kėtė takim pritet tė marrin pjesė pėrfaqėsuesi i lartė i BE-sė pėr Politikė tė Jashtme dhe Siguri, Javier Solana, shefi i NATO-s, Jaap de Hoop Scheffer dhe rreth 30 ambasadorė.

Takimi, siē ėshtė paralajmėruar ėshtė joformal dhe nuk pritet sjellja e ndonjė vendimi.

Ndėrkaq, takimin nė SHBA me sekretarėt amerikanė, Rice dhe Gates, delegacioni mė i lartė i Kosovės e ka vlerėsuar si tė rėndėsishėm dhe mjaft historik. Para udhėtimit pėr nė SHBA, ata kanė thėnė se rrjedhat diplomatike pėr Kosovėn do ta marrin kahe tjetėr pozitive pas takimeve tė nivelit tė lartė nė Washington.

Tė hėnėn ndėrkaq, presidenti Sejdiu dhe kryeministri Thaēi do tė takohen nė Shtėpinė e Bardhė me presidentin e SHBA-sė, George Bush
Back to top Go down
View user profile
 
Washington-Bruksel, dy takime pėr Kosovėn
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Downbeat: Washington DC 1989- Nuff Artists
» Black Star: Washington. 1989
» Downbeat v Emperor v MellowTone: Washington D.C. 1987
» LIVE at the X! with Dennis Bell, etc.
» Bounty Killer live in Washington DC

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
AlbaSound :: Lajmet Ditore-
Jump to: