AlbaSound

Forum
 
HomeGalleryFAQSearchRegisterLog in
forum AlbaSound
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 FAQ
 Kėrko
Latest topics
July 2018
SunMonTueWedThuFriSat
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
CalendarCalendar
Log in
Username:
Password:
Log in automatically: 
:: I forgot my password
Top posters
koni (546)
 
Toni (389)
 
Admin (85)
 
PLay3r-Bl@ck (1)
 
kasi-hack (1)
 
celi (1)
 
donaldi (1)
 
zyrtare (1)
 

Share | 
 

 Dėnohet njė kompani spekuluese

Go down 
AuthorMessage
koni
Admin
avatar

Number of posts : 546
Registration date : 2008-07-26

PostSubject: Dėnohet njė kompani spekuluese   27.07.08 7:47

Njė kompani holandeze akuzohet se fitoi 1 milionė dollarė duke zbatuar “teknika tė pandershme tregtare” te bursa e naftės.
Lajmi u publikua nga “Financial Times”. Kompania “CFTC”, me bazė nė Holandė, ėshtė njė fond investimi me shtrirje ndėrkombėtare. Agjencia e Mbikėqyrjes sė Tregjeve tė Mallrave nė SHBA, deklaroi se ka prova se kjo kompani ka manipuluar tregjet e naftės bruto, gazoilit dhe naftės pėr ngrohje nė Nju Jork, nė disa ditė, gjatė marsit tė vitit 2007.

Kompania kishte pėrdorur njė teknikė ilegale, qė quhet “goditja e mbylljes”. Politika nė SHBA po kėmbėngul pėr hetimin e investitorėve nė tregjet e mallrave bazė, pėr tė parė nėse rritja stratosferike e ēmimeve gjatė vitit tė fundit, ka qenė pasojė e kėrkesė-ofertės apo ka qenė edhe pasojė e spekulimeve.

Punonjėsit e kompanisė sė akuzuar kanė shkėmbyer e-maile me njėri-tjetrin, ku thonė se mund tė “rrisin ēmimin e naftės”.

E-mailet kanė rėnė nė dorė tė autoritetit. Por megjithėse spekulantėt akuzohen se kanė rritur ēmimet, rasti nė fjalė, thotė se investitori nėn akuzė nė tre raste e manipuloi ēmimin nė rėnie, ndėrsa nė dy raste tė tjera, nė rritje.Gjatė ditėve tė fundit, ēmimet e naftės dhe mallrave tė tjerė tė rėndėsishėm vijuan rrugėn drejt rėnies sė pėrgjithshme.

Dje, ēmimet e gazit nė SHBA ranė me 9% brenda ditės, gjė qė mori me vete edhe ēmimin e naftės bruto, i cili shėnoi pikėn mė tė ulėt nė 123.5 dollarė pėr fuēi. Nė tregun e produkteve tė gatshme, Diezeli i standardit gjerman, ra me mė shumė se 40 dollarė pėr tonė nė 1160 dollarė. Benzina qe 1040 dollarė pėr tonė.
Back to top Go down
View user profile
 
Dėnohet njė kompani spekuluese
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
AlbaSound :: Lajmet Ditore-
Jump to: