AlbaSound

Forum
 
HomeGalleryFAQSearchRegisterLog in
forum AlbaSound
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 FAQ
 Kėrko
Latest topics
July 2018
SunMonTueWedThuFriSat
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
CalendarCalendar
Log in
Username:
Password:
Log in automatically: 
:: I forgot my password
Top posters
koni (546)
 
Toni (389)
 
Admin (85)
 
PLay3r-Bl@ck (1)
 
kasi-hack (1)
 
celi (1)
 
donaldi (1)
 
zyrtare (1)
 

Share | 
 

 Privatizimi ka ngecur tek paratė e punėtorėve dhe likuidimi i ndėrmarrjeve

Go down 
AuthorMessage
koni
Admin
avatar

Number of posts : 546
Registration date : 2008-07-26

PostSubject: Privatizimi ka ngecur tek paratė e punėtorėve dhe likuidimi i ndėrmarrjeve   26.07.08 14:37

Dy problemet mė mėdha tė privatizimit tė ndėrmarrjeve shoqėrore janė: kthimi i 20 pėr qind tė parave tė punėtorėve dhe likuidimi i kėtyre kompanive. Kjo ėshtė konfirmuar nga Pėrfaqėsuesi i Odės sė Veēantė gjatė njė debati tė organizuar tė enjten nga Oda Ekonomike Amerikane (OEA).
”Unė jam shumė i shqetėsuar sepse gjatė vitit 2007 nuk kemi marrė asnjė kėrkesė pėr likuidimin e ndėrmarrjeve tė privatizuara e po ashtu nuk kemi marrė asnjė listė tė punėtorėve dhe mjetet janė bllokuar”, tha Lin Slattengren pėrfaqėsues i Odės sė Veēantė.

Ai po ashtu konfirmoi se nuk ka qenė mė i mirė as gjashtė mujori i parė i kėtij viti.

”Ndėrsa nė gjashtė mujorin e parė tė vitit kemi marrė vetėm dy kėrkesa pėr likuidin ,pėrfshirė kėtu edhe listat e punėtorėve”. Kėto komente Slattengren i bėri pas publikimit tė njė analize nga Kryetarja e OEA-sė , Mimioza Kusari – Lila e cila tha se nga mbi 75 milionė euro qė iu takojnė punėtorėve deri tani nga procesi i privatizimit, vetėm mbi 15 milionė euro u janė paguar atyre, shifėr kjo mjaft e ulėt.

“Tani po dėgjoj qė 60 milionė euro nuk u janė shpėrndarė punėtorėve”, tha pėrfaqėsuesi i Odės sė Veēantė , Lin Slattengren.

Pėrveē kėtyre probleme gjatė kėtij debati ėshtė diskutuar edhe pėr lėndėt e pazgjidhura nė Odėn e Veēantė.

”Janė 67 rate aktive tė privatizimit tė pazgjidhura ndėrsa 23 tė zgjidhura. Ndėrsa pėr sa i pėrket rasteve tė likuidimit janė 8 raste aktive tė pazgjidhura dhe 5 tjera tė zgjidhura”.

Mimoza Lila – Kusari, Kryetare e OEA-sė gjatė prezantimit tė analizės rreth procesit tė privatizimit tha se deri tani nė vend janė privatizuar 313 ndėrmarrje shoqėrore, nga tė cilat janė krijuar 551 ndėrmarrje tė reja.

”Janė 399 kontrata tė nėnshkruara me Spin off tė rregullt dhe 24 me Spin off special”. Nga kėto ndėrmarrje tė privatizuara, totali i investimeve tė kontraktuara me spinn- off special ėshtė mbi 190 milionė euro ndėrsa totali i investimeve tė realizuara kap shifrėn afėr 94 milionė euro.

“Totali i punėtorėve tė kontraktuar pėr tu mbajtur nė punė tek ndėrmarrjet e privatizuara me spin- off special ėshtė 8034 ndėrsa i atyre qė janė duke u mbajtur aktualisht nė punė ėshtė 6335
Back to top Go down
View user profile
 
Privatizimi ka ngecur tek paratė e punėtorėve dhe likuidimi i ndėrmarrjeve
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
AlbaSound :: Lajmet Ditore-
Jump to: