AlbaSound

Forum
 
HomeGalleryFAQSearchRegisterLog in
forum AlbaSound
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 FAQ
 Kėrko
Latest topics
July 2018
SunMonTueWedThuFriSat
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
CalendarCalendar
Log in
Username:
Password:
Log in automatically: 
:: I forgot my password
Top posters
koni (546)
 
Toni (389)
 
Admin (85)
 
PLay3r-Bl@ck (1)
 
kasi-hack (1)
 
celi (1)
 
donaldi (1)
 
zyrtare (1)
 

Share | 
 

 FMN kėrkon rritjen e ēmimit tė energjisė elektrike nė Maqedoni

Go down 
AuthorMessage
koni
Admin
avatar

Number of posts : 546
Registration date : 2008-07-26

PostSubject: FMN kėrkon rritjen e ēmimit tė energjisė elektrike nė Maqedoni   26.07.08 14:29

Pėrfaqėsuesi i Fondit Monetar Ndėrkombėtar (FMN) pėr Maqedoni, Mark Grifits gjatė njė takimi joformal qė kishte me ministrin i Financave tė Maqedonisė, Trajko Sllaveskin, ka kėrkuar nga ky i fundit rritjen e ēmimit tė energjisė elektrike nė vend. Grifits kėrkesėn e ka arsyetuar me atė se ēmimi i energjisė elektrike nė Maqedoni ėshtė mė i ulėti nė rajon.Qeveria e Maqedonisė nuk ka pėrjashtuar kėtė mundėsi.
"Ne vėrtetė kemi fat qė shpenzimet pėr prodhimin e energjisė elektrike nė vend I kemi tė ulta, pra nėn 30 eurocent - pėr 1 kilovat/orė. Pjesa e energjisė e cila vjen nga importi ėshtė rritur pėr 30 %, gjė qė ndikon nė shpenzimet e pėrgjithshme tė MEPSO-s dhe ELEM-it.

Me FMN-nė nuk pėrjashtojmė mundėsinė tė diskutojmė edhe pėr energjetikėn dhe ēmimin e saj" tha ministri Sllaveski.

Sllaveski tha se rritja ekonomike, inflacioni, deficiti tregtar dhe energjetika kanė qenė temat kryesore pėr tė cilat ėshtė interesuar shefi i misionit tė FMN-sė.

"Kemi biseduar pėr shumė tema nė mesin e tė cilave janė rritja e GDP-sė, rritja e prodhimtarisė industriale dhe disa sfida tė cilat janė para Qeverisė nė muajt e ardhshėm".

FMN-ja prej Qeverisė sė re kėrkon tė bėjė reforma nė sektorin energjetik me qėllim qė tė ulė deficitin tregtar. /Alsat/
Back to top Go down
View user profile
 
FMN kėrkon rritjen e ēmimit tė energjisė elektrike nė Maqedoni
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
AlbaSound :: Lajmet Ditore-
Jump to: