AlbaSound

Forum
 
HomeGalleryFAQSearchRegisterLog in
forum AlbaSound
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 FAQ
 Kėrko
Latest topics
March 2019
SunMonTueWedThuFriSat
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
CalendarCalendar
Log in
Username:
Password:
Log in automatically: 
:: I forgot my password
Top posters
koni (546)
 
Toni (389)
 
Admin (85)
 
PLay3r-Bl@ck (1)
 
kasi-hack (1)
 
celi (1)
 
donaldi (1)
 
zyrtare (1)
 

Share | 
 

 Vdes ish-kreu i SHIK-ut, Bashkim Gazidede

Go down 
AuthorMessage
koni
Admin
koni

Number of posts : 546
Registration date : 2008-07-26

PostSubject: Vdes ish-kreu i SHIK-ut, Bashkim Gazidede   27.10.08 11:17

Ish-kreu i SHIK nga viti 1992 deri nė vitin 1997, ka ndėrruar jetė tė shtunėn pasdite nga njė sėmundje e rėndė. Bashkim Gazidede ka vdekur nė Tiranė pas kthimit tė tij nga Italia ku ka qenė pėr njė periudhė pėr kurimin e sėmundjes sė rėndė.
Shqetėsimet shėndetėsore tė Gazidedes kanė nisur tė viheshin re kohė mė parė, ndėrsa ėshtė pėrkrahur vazhdimisht nga qeveria shqiptare me fonde pėr kurimin e tij jashtė shtetit.

Bashkim Gazidede u largua nga Shqipėria nė vitin 1997 dhe u rikthye nė vitin 2005. Gazidede u konsiderua si njė nga njerėzit mė besnik tė presidentit tė asaj kohe, Sali Berisha, aktualisht kryeministėr.

Gazidede u akuzua nga opozita e majtė se pėrdori SHIK-un e asaj kohe pėr veprime represive. Emri i Gazidedes lidhet me shumė ngjarje tė bujshme ende tė pazbardhura nga drejtėsia shqiptare. Ai ėshtė akuzuar edhe pėr ngjarjen e zhdukjes sė biznesmenit shqiptaro-maqedonas Remzi Hoxha nga SHIK-u nė vitin 1994, kohė nė tė cilėn Gazidede ka qenė kreu i SHIK.

Pėr kėtė Bashkim Gazidede ėshtė akuzuar nga familjarėt e biznesmenit tė zhdukur se ka qenė autori i rrėmbimit tė Remzi Hoxhės.

Nė trazirat e pranverės sė vitit 1997, Bashkim Gazidede mori drejtimin e operacioneve ushtarake pėr tė shtypur revoltat qė lindėn pas rėnies sė firmave piramidale. Po nė vitin 97 ai u largua nga Shqipėria duke qėndruar i fshehur pėr 8 vjet.

Me ardhjen nė pushtet tė Partisė Demokratike nė vitin 2005 Gazidede rikthehet nė Shqipėri dhe emėrohet zv/drejtor i Hipotekave edhe pse nuk e ushtroi kėtė detyrė pėr shkak tė sėmundjes sė rėndė.

Muajt e fundit tė jetės, Bashkim Gazidede i kaloi nė njė spital tė Italisė. Bashkim Gazidede vdiq nė moshėn 56 vjeēare nė Tiranė
Back to top Go down
View user profile
 
Vdes ish-kreu i SHIK-ut, Bashkim Gazidede
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
AlbaSound :: Lajmet Ditore-
Jump to: