AlbaSound

Forum
 
HomeGalleryFAQSearchRegisterLog in
forum AlbaSound
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 FAQ
 Kėrko
Latest topics
March 2019
SunMonTueWedThuFriSat
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
CalendarCalendar
Log in
Username:
Password:
Log in automatically: 
:: I forgot my password
Top posters
koni (546)
 
Toni (389)
 
Admin (85)
 
PLay3r-Bl@ck (1)
 
kasi-hack (1)
 
celi (1)
 
donaldi (1)
 
zyrtare (1)
 

Share | 
 

 Italia lehtėson lėvizjen e shtetasve shqiptarė

Go down 
AuthorMessage
Toni

Toni

Number of posts : 389
Registration date : 2008-07-19

PostSubject: Italia lehtėson lėvizjen e shtetasve shqiptarė   07.08.08 16:20

Njė lajm i mirė vjen nga Ambasada italiane pėr tė gjithė shtetasit shqiptarė qė dėshirojnė tė vijnė nga shteti fqinj. Ambasada italiane nė Tiranė njofton se Ministria e Brendshme italiane arriti tė fitojė sėrish nga Kėshilli dhe Komisioni i Bashkimit Evropian krijimin e lehtėsimeve pėr tė lejuar transitin nė Shtetet Anėtare tė BE-sė.
“Ky lehtėsim ėshtė i vlefshėm nga 1 gushti 2008 deri me 31 janar 2009 dhe do tė aplikohet vetėm pėr qytetarėt e huaj qė nė ardhje nga Italia apo tė drejtuar drejt Italisė zotėrojnė, nė momentin e transitit nė zonėn Shengen, dokumentet qė vijojnė: kuponin e lėshuar nga Posta italiane S.P.A. qė vėrteton paraqitjen e kėrkesės pėr rinovimin e lejes sė qėndrimit, pasaportė nė periudhė vlefshmėrie, lejen e qėndrimit tė skaduar”, thuhet nė komunikatėn e Ambasadės italiane nė Tiranė.

Sipas kėtij njoftimi shtetasit e huaj qė janė nė pritje tė lėshimit pėr herė tė parė tė lejes sė qėndrimit pėr punėsim, pėr punė tė pavarur ose pėr bashkim familjar, mjafton qė tė respektohen disa kushte qė Kėshilli Evropian ka vendosur dhe ata mund tė kthehen nė vendlindjen e tyre pa qenė e nevojshme pėr njė vizė rihyrjeje.

Kushtet qė ata duhet tė plotėsojnė janė: dalja dhe rihyrja nė Itali tė bėhet nga e njėjta pikė kufitare, udhėtimi tė mos parashikojė tranzit nėpėr vendet e tjera Shenge, i huaji tė paraqesė pasaportėn bashkė me vizėn e hyrjes pėr tė bėrė tė qartė arsyen e qėndrimit te tij dhe kuponin e postave italiane S.P.A, qė vėrteton kėrkesėn e bėrė pėr lėshimin pėr herė tė parė tė lejes sė qėndrimit. Dhe se fundi personeli i kontrolleve kufitare duhet tė vulose dokumentin e udhėtimit bashkė me kuponin nė momentin e daljes dhe tė rihyrjes nė Itali.
Back to top Go down
View user profile
 
Italia lehtėson lėvizjen e shtetasve shqiptarė
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
AlbaSound :: Lajmet Ditore-
Jump to: