AlbaSound

Forum
 
HomeGalleryFAQSearchRegisterLog in
forum AlbaSound
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 FAQ
 Kėrko
Latest topics
March 2019
SunMonTueWedThuFriSat
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
CalendarCalendar
Log in
Username:
Password:
Log in automatically: 
:: I forgot my password
Top posters
koni (546)
 
Toni (389)
 
Admin (85)
 
PLay3r-Bl@ck (1)
 
kasi-hack (1)
 
celi (1)
 
donaldi (1)
 
zyrtare (1)
 

Share | 
 

 Wilde: Kosova mund tė ekzistojė si shtet

Go down 
AuthorMessage
Toni

Toni

Number of posts : 389
Registration date : 2008-07-19

PostSubject: Wilde: Kosova mund tė ekzistojė si shtet   07.08.08 16:12

Profesori i tė drejtės ndėrkombėtare nė Universitetin e Londrės UCL, Ralph Wilde i ka thėnė BBC-sė se falė njohjes nga shumė shtete, pėrfshirė disa fuqi botėrore, Kosova mund tė ekzistojė si shtet edhe pse deklarata e shpalljes sė pavarėsisė dhe e njohjes sė saj, sipas tij, nuk bazohet nė ligjet ndėrkombėtare.
Duke u pėrgjigjur rreth nismės sė Serbisė pėr t'i kėrkuar Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė tė deklarohet pėr legalitetin e pavarėsisė sė Kosovės dhe nėse ėshtė i mundshėm legalizimi i pavarėsisė sė Kosovės mbi bazėn e tė drejtės ndėrkombėtare, dr. Wilde ka vlerėsuar nuk ka pasur bazė ligjore pėr krijimin e shtetit tė ri, mirėpo ka shtuar se marrėdhėniet qė i ka vėnė Kosova me shtetet qė e kanė njohur i jepi asaj tė drejtėn pėr tė qenė shtet.

"Kjo varet nga ligjshmėria e krijimit tė shtetit tė Kosovės dhe ajo ėshtė e dyshimtė. Pra duket se nuk kishte njė bazė ligjore pėr krijimin e shtetit tė ri. Kjo do tė thotė se edhe njohja e Kosovės pėrmes deklaratave qė kanė bėrė njė numėr shtetesh ėshtė e paligjshme, sepse sipas sė drejtės ndėrkombėtare, kėto vende po i mohojnė Serbisė qė tė pėrcaktojė kufijtė e saj. Pėr sa i takon Kosovės, vetė marrėdhėniet me shtetet qė e kanė njohur atė nė kuptimin praktik tė fjalės, i japin asaj tė drejtėn pėr tė qenė shtet. Por, pėr shtetet e tjera, qasja ndaj Kosovės do tė jetė mė e vėshtirė", ka thėnė ai.

Nisma e Serbisė pėr t'i kėrkuar Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė tė deklarohet pėr legalitetin e pavarėsisė sė Kosovės, ka nxitur reagime edhe nė qarqet ndėrkombėtare. Britania e Madhe dhe Franca e kanė kundėrshtuar kėtė iniciativė. Ndėrkaq, pak ditė mė parė, ambasadori britanik nė Beograd, Steven Woodsworth, ka thėnė se kjo nismė ėshtė e gabuar. Ai tha se ajo i ngjan njė provokimi tė drejtpėrdrejtė qė vetėm sa do tė vėshtirėsojė bashkėpunimin dhe integrimin e Serbisė nė Bashkimin Evropian
Back to top Go down
View user profile
 
Wilde: Kosova mund tė ekzistojė si shtet
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
AlbaSound :: Lajmet Ditore-
Jump to: