AlbaSound

Forum
 
HomeGalleryFAQSearchRegisterLog in
forum AlbaSound
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 FAQ
 Kėrko
Latest topics
March 2019
SunMonTueWedThuFriSat
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
CalendarCalendar
Log in
Username:
Password:
Log in automatically: 
:: I forgot my password
Top posters
koni (546)
 
Toni (389)
 
Admin (85)
 
PLay3r-Bl@ck (1)
 
kasi-hack (1)
 
celi (1)
 
donaldi (1)
 
zyrtare (1)
 

Share | 
 

 Ashdown: Duhet tė garantohet njė tranzicion paqėsor nė Kosovė

Go down 
AuthorMessage
Toni

Toni

Number of posts : 389
Registration date : 2008-07-19

PostSubject: Ashdown: Duhet tė garantohet njė tranzicion paqėsor nė Kosovė   31.07.08 2:29

Ish-pėrfaqėsuesi i lartė pėr Bosnjėn, Paddy Ashdown, nė njė intervistė pėr BBC ka vlerėsuar se Kosova nuk mund tė drejtohet mė nga Beogradi dhe kjo duhet tė ishte bėrė e qartė mė herėt. Sipas tij tani duhet tė garantohet njė tranzicion paqėsor nė Kosovė, qė ajo tė qeveriset nė tė mirė tė gjithė popullit tė saj, pėrfshirė pakicėn serbe.
“Sfida mė serioze pėr Kosovėn ėshtė ajo qė ka qenė gjithnjė, pėr tė filluar pėr ta qeverisur mirė Kosovėn, dhe ata qė drejtojnė Kosovėn duhet tė garantojnė se do tė sillen nė mėnyra qė pėrputhen me drejtimin e njė shteti modern, pra tė mbrojnė pakicat e tyre dhe tė garantojnė qė ata tė kenė njė rol pėr tė luajtur”, ka thėnė ai.

Sipas Lordit Ashdown, do tė ishte njė fatkeqėsi nėse Kosova nuk qeverisej pėr tė gjithė qytetarėt e saj, pėrfshirė pakicėn serbe. “Nėse Kosova e bėn kėtė, unė nuk kam asnjė dyshim se e ardhmja e Kosovės ėshtė e garantuar. Nėse nuk e bėn kėtė, nė njė afat mė tė gjatė do tė jetė mė e vėshtirė”, ka thėnė ai.

Ndėrkaq i pyetur nėse Kosova do tė jetė njė prej kushteve qė Serbia tė anėtarėsohet nė Bashkimin Evropian, Ashdown ka thėnė se, “kryesorja kur futesh nė Bashkimin Evropian, ėshtė qė tė kesh marrėdhėnie tė mira me fqinjėt”. “Dhe unė mendoj se, nėse Serbia dėshiron tė anėtarėsohet nė BE, ajo duhet tė tregojė se e ndjek kėtė politikė”.

Ndėrkaq sa i pėrket kėrcėnimeve pėr ndarjen e Bosnjės Ashdown se Bashkimi Evropian duhet tė vėrė kushte mė tė ashpra dhe tė mbėshtesė mė fuqimisht pėrfaqėsuesin e lartė nė Bosnjė pėr tė mos lejuar ndarjen e saj. Ai tha se BE-ja duhet t'i kėrkojė Serbisė qė tė mbėshtesė shtetin boshnjak dhe tė mos mbėshtesė ata qė pėrpiqen qė tė minojnė pėrparimin e saj.

Ashdown ka bėrė pėrgjegjės kryeministrin aktual tė Republikės Serbe Dodik se po bėn pėrpjekje pėr ndarjen e Bosnjės
Back to top Go down
View user profile
 
Ashdown: Duhet tė garantohet njė tranzicion paqėsor nė Kosovė
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
AlbaSound :: Lajmet Ditore-
Jump to: