AlbaSound

Forum
 
HomeGalleryFAQSearchRegisterLog in
forum AlbaSound
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 FAQ
 Kėrko
Latest topics
March 2019
SunMonTueWedThuFriSat
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
CalendarCalendar
Log in
Username:
Password:
Log in automatically: 
:: I forgot my password
Top posters
koni (546)
 
Toni (389)
 
Admin (85)
 
PLay3r-Bl@ck (1)
 
kasi-hack (1)
 
celi (1)
 
donaldi (1)
 
zyrtare (1)
 

Share | 
 

 Bugajski: Njohja e Kosovės nuk ka qenė pjesė e marrėveshjes VMRO-BDI

Go down 
AuthorMessage
Toni

Toni

Number of posts : 389
Registration date : 2008-07-19

PostSubject: Bugajski: Njohja e Kosovės nuk ka qenė pjesė e marrėveshjes VMRO-BDI   31.07.08 2:28

Analisti i Qendrės pėr Studime Strategjike dhe Ndėrkombėtare nė Washington, Janush Bugajski vlerėson se Washingtoni dhe Brukseli nuk duan njė trysni tė shtuar tė kėrkesave tė shqiptarėve, nė kohėn kur Shkupi ballafaqohet me aspiratat e tij euroatlantike dhe ėshtė bllokuar nga mungesa e pėrparimit drejt NATO-s dhe BE-sė.
“Megjithatė, njė qasje e tillė mund tė dėshmohet si shkurtpamėse, pasi ka gjasa tė mėdha qė BDI ta shohė se pėrkrahja mė e madhe po i zhduket, nėse nuk ėshtė e aftė t’i pėrmbushė kėrkesat e shqiptarėve pėr njohjen e Kosovės, lėvizjet e shpejta drejt hyrjes nė NATO, si dhe amendamentet pėr ligje tė ndryshme vendore pėr rritjen e tė drejtave grupore tė shqiptarėve”, nėnvizon Bugajski.

Ai nė njė analizė tė tij pėr zhvillimet nė Kosovėn dhe njohjen e saj nga Maqedonia vlerėson edhe qasjen e re tė Qeverisė maqedonase. “Siē raportohet, njohja formale e Kosovės nga Shkupi nuk ka qenė pjesė e marrėveshjes sė arritur me VMRO dhe udhėheqja e BDI-sė ka vendosur ta ulė zėrin nė kėrkesat e saj pėr mė shumė tė drejta pėr shqiptarėt. Kryeministri Nikola Gruevski dhe udhėheqėsi i BDI-sė, Ali Ahmeti, kanė deklaruar se prioritetet e qeverisė sė re do tė jenė NATO dhe integrimi nė BE, por pikėrisht kjo ėshtė hapėsira, ku gjasat janė shumė tė mėdha qė ata tė dėshtojnė”, shkruan Bugajski.

Lidhur me ēėshtjen e emrit, analisti amerikan thekson se gjasat janė tė mėdha qė marrėdhėniet maqedonase-greke tė pėrkeqėsohen edhe mė tej, pasi VMRO nuk ėshtė e gatshme ta ndėrrojė Kushtetutėn dhe ta ndėrrojė emrin e Maqedonisė me njė mbiemėr gjeografik apo tė pėrkohshėm.

“BDI ka vendosur tė pajtohet me pozicionin e VMRO sa i pėrket ēėshtjes sė emrit, qė do tė thotė se nuk mund tė pritet ndonjė iniciativė kreative nga ana shqiptare nė qeverinė e re dhe kurrfarė progresi ndėrkombėtar. Kjo do tė mund tė armiqėsonte komunitetin shqiptar me qeverinė nė Shkup, qė do tė mund tė dėshmohej destabilizuese pėr Maqedoninė. Koalicioni ndėrmjet VMRO dhe BDI mund tė jetė i pėrkohshėm dhe disa besojnė se BDI mund tė ketė presione qė tė largohet nga koalicioni brenda disa muajsh, nė mėnyrė qė ta ruajė kredibilitetin te votuesit”, vlerėson Bugajski.

Sipas tij, nė kėto rrethana, Prishtina duhet tė jetė e vendosur e jo provokative.

“Nė njė kohė kur Shkupi ka presione nga tė gjitha anėt, Kosova duhet t’i zgjasė dorėn fqinjit jugor, duke nėnvizuar sė njohja e statusit tė pavarur do t’i heqė presionet nga komuniteti shqiptar nė Maqedoni dhe kjo do ta ndihmojė stabilizimin e rajonit. Pėrveē angazhimit nė demarkacionin e kufirit dhe gatishmėrisė qė tė nėnshkruajė traktatin ndėrshtetėror, Prishtina mund tė jetė njė aleat i vlefshėm, duke theksuar rėndėsinė e integritetit dhe stabilitetit tė Maqedonisė pėr tė gjitha vendet fqinje, duke pėrfshirė kėtu edhe vetė Kosovėn”, nėnvizon Bugajski nė analizėn e tij “Kosova dhe fqinjėt e saj”. Bugajski gjatė zgjedhjeve tė fundit nė Maqedoni ka qenė edhe kėshilltar bartės i fushatės sė PDSH-sė. /INA/
Back to top Go down
View user profile
 
Bugajski: Njohja e Kosovės nuk ka qenė pjesė e marrėveshjes VMRO-BDI
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
AlbaSound :: Lajmet Ditore-
Jump to: