AlbaSound

Forum
 
HomeGalleryFAQSearchRegisterLog in
forum AlbaSound
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 FAQ
 Kėrko
Latest topics
March 2019
SunMonTueWedThuFriSat
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
CalendarCalendar
Log in
Username:
Password:
Log in automatically: 
:: I forgot my password
Top posters
koni (546)
 
Toni (389)
 
Admin (85)
 
PLay3r-Bl@ck (1)
 
kasi-hack (1)
 
celi (1)
 
donaldi (1)
 
zyrtare (1)
 

Share | 
 

 SHBA-tė pėrshėndesin miratimin e Ligjit pėr gjuhėn shqipe

Go down 
AuthorMessage
Toni

Toni

Number of posts : 389
Registration date : 2008-07-19

PostSubject: SHBA-tė pėrshėndesin miratimin e Ligjit pėr gjuhėn shqipe   31.07.08 2:24

Miratimin e ligjit pėr pėrdorimin e gjuhėve nė Maqedoni, me tė cilin do tė mundėsohet pėrdorim i gjėrė i gjuhės shqipe, e ka pėrshėndetur tė mėrkurėn ambasada amerikane nė Shkup.
“E pėrshėndesim miratimin e ligjit tė ri pėr pėrdorimin e gjuhėve nė Republikėn e Maqedonisė mė 25 qershor. Kėtė e konsiderojmė si hap pozitiv nė frymėn e Marrėveshjes Kornizė tė vitit 2001”, thuhet nė komunikatėn e ambasadės amerikane.

Gjithashtu mė tej nėnvizohet se SHBA-tė konsiderojnė se ligji do tė avancojė principet e njė shoqėrie shumetnike qė i respekton tė drejtat e tė gjitha komuniteteve nė Republikėn e Maqedonisė.

Ligji i ri pėr pėrdorimin e gjuhėve qė mundėson pėrdorim tė gjėrė nė pushtetin qendror dhe lokal tė gjuhės shqipe u miratua nga maxhoranca aktuale me shumicė votash.

Partia Demokratike Shqiptare e Maqedonisė ka qenė kundėr miratimit tė kėtij ligji, duke e quajtur atė si diskriminues pėr shqiptarėt.
Back to top Go down
View user profile
 
SHBA-tė pėrshėndesin miratimin e Ligjit pėr gjuhėn shqipe
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
AlbaSound :: Lajmet Ditore-
Jump to: