AlbaSound

Forum
 
HomeGalleryFAQSearchRegisterLog in
forum AlbaSound
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 FAQ
 Kėrko
Latest topics
July 2018
SunMonTueWedThuFriSat
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
CalendarCalendar
Log in
Username:
Password:
Log in automatically: 
:: I forgot my password
Top posters
koni (546)
 
Toni (389)
 
Admin (85)
 
PLay3r-Bl@ck (1)
 
kasi-hack (1)
 
celi (1)
 
donaldi (1)
 
zyrtare (1)
 

Share | 
 

 Instituti Gjyqėsor pėrgatit gjykatėsit e rinj

Go down 
AuthorMessage
koni
Admin
avatar

Number of posts : 546
Registration date : 2008-07-26

PostSubject: Instituti Gjyqėsor pėrgatit gjykatėsit e rinj   28.07.08 7:08

Instituti Gjyqėsor i Kosovės publikoi rezultatet pėrfundimtare tė provimit pėrgatitor, pėr tė gjithė kandidatėt pėr gjyqtarė dhe prokurorė. Nga 172 kandidatė tė regjistruar pėr kėtė provim, vetėm 31 janė kualifikuar qė tė ndjekin Trajnimin fillestar pėr arsimin ligjor.
Pėr herė tė parė, ekspertė vendorė, kanė hartuar dhe vlerėsuar provimin pėrgatitor, tė cilit i janė nėnshtruar kandidatėt potencial pėr gjyqtarė dhe prokurorė. Drejtori i Institutit Gjyqėsor tė Kosovės, Lavdim Krasniqi, theksoi se ky proces pėrgatitor ka kaluar nė disa faza. “Janė hartuar tri grupe tė provimeve, secili grup ka pasur 6 pjesė. Tri komisione tė cilėt kanė hartuar provimet, nuk kanė ditur se cili provim do tė pėrdoret ditėn e realizimit. Vlerėsimi i provimit ėshtė bėrė nga komisioni pa e ditur fare se i kujt ėshtė provimi, vetėm nė bazė tė numrave”, tha Krasniqi.

Kryetari i Kėshillit Gjyqėsor dhe Gjykatės Supreme, Rexhep Haxhimusa, konsideron se nė Kosovė po fillon njė epokė tė re pėr mėnyrėn pėrgatitjes sė kuadrove. “Janė pėrdorė metoda tė cilat pėrdoren sot nė tė gjitha shtetet perėndimore, qė kanė njė traditė pėr testimin e kandidatėve pėr gjyqtarė dhe prokurorė dhe numri i tyre ka qenė rreth tri ose katėr herė mė i madh se numri qė ėshtė bėrė pėrzgjedhja. Prandaj seleksionimi nė konkurrencėn 4 me 1 tregon aftėsitė e kėtyre kandidatėve tė cilėt janė kualifikuar dhe do tė vazhdojnė edhe mė tutje tė pėrgatiten qė tė marrin detyrat”, tha Haxhimusa.
Me organizimin e kėtij provimi, 31 kandidatėve u janė hapur dyert pėr ndjekjen e trajnimit fillestar pėr arsimim ligjor, ku fillon edhe njė formė e re e emėrimit nė tė ardhmen tė prokurorėve dhe gjyqtarėve. Trajnimi fillon nė shtator tė kėtij viti tė kur edhe fillon sistemi i ri i pėrgatitjes sė gjyqtarėve dhe prokurorėve para se ata tė emėrohen pėr kėto funksione.
Back to top Go down
View user profile
 
Instituti Gjyqėsor pėrgatit gjykatėsit e rinj
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
AlbaSound :: Lajmet Ditore-
Jump to: