AlbaSound

Forum
 
HomeGalleryFAQSearchRegisterLog in
forum AlbaSound
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 FAQ
 Kėrko
Latest topics
June 2018
SunMonTueWedThuFriSat
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
CalendarCalendar
Log in
Username:
Password:
Log in automatically: 
:: I forgot my password
Top posters
koni (546)
 
Toni (389)
 
Admin (85)
 
PLay3r-Bl@ck (1)
 
kasi-hack (1)
 
celi (1)
 
donaldi (1)
 
zyrtare (1)
 

Share | 
 

 Antidepresivėt dhe NHL

Go down 
AuthorMessage
koni
Admin
avatar

Number of posts : 546
Registration date : 2008-07-26

PostSubject: Antidepresivėt dhe NHL   28.07.08 7:02

Sipas ReutersHealth, barnat antidepresive janė tė lidhura me paraqitjen e limfomės non-Hodgkin.
Njė studim i ri ka treguar se personat tė cilėt i marrin pėr njė kohė tė gjatė, tė ashtuquajturit antidepresivėt triciklikė, kanė janė mė tė rrezikuar pėr ta fituar sėmundjen e njohur si limfoma non-Hodgkin (NHL).

Pėrcjellja e pacientėve ėshtė bėrė pėr njė periudhė tė gjatė kohore (nga viti 1989 deri nė vitin 2003), ndėrsa pas grumbullimit tė tė dhėnave, hulumtuesit e kanė gjetur lidhshmėrinė ndėrmjet pėrdorimit tė antidepresivėve triciklikė dhe NHL.

Megjithatė, edhe pse numri i personave nėn terapi antidepresive te tė cilėt ėshtė zhvilluar NHL ka qenė i vogėl, shkencėtarėt rekomandojnė qė kėto barna tė mos pėrdoren nė periudha tė gjata terapeutike.

Limfoma ėshtė njė neoplazmė (tumor) i cili paraqitet te limfocitet (njė lloj i qelizave tė bardha tė gjakut). Ekzistojnė tipa tė ndryshėm tė limfomave, tė cilat grumbullohen nė grupin e neoplazmave hematologjike.
Back to top Go down
View user profile
 
Antidepresivėt dhe NHL
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
AlbaSound :: Lajmet Ditore-
Jump to: