AlbaSound

Forum
 
HomeGalleryFAQSearchRegisterLog in
forum AlbaSound
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 FAQ
 Kėrko
Latest topics
June 2018
SunMonTueWedThuFriSat
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
CalendarCalendar
Log in
Username:
Password:
Log in automatically: 
:: I forgot my password
Top posters
koni (546)
 
Toni (389)
 
Admin (85)
 
PLay3r-Bl@ck (1)
 
kasi-hack (1)
 
celi (1)
 
donaldi (1)
 
zyrtare (1)
 

Share | 
 

 Google nis vizionin e vet tė Wikipedias

Go down 
AuthorMessage
koni
Admin
avatar

Number of posts : 546
Registration date : 2008-07-26

PostSubject: Google nis vizionin e vet tė Wikipedias   27.07.08 8:30

Kompania Google ka paraqitur enciklopedinė e saj online, nga ana konceptuale e ngjashme me Wikipedian, tė cilėn e ka emėruar Knol. Dallimi kryesor ėshtė se nė Knol janė theksuar qartazi autorėt e artikujve tė veēantė, derisa nė Wikipedia nuk ekziston kjo.
Gjiganti i internetit ka paralajmėruar pėrpunimin e enciklopedisė online tė cilėn secili mund ta plotėsoj qysh prej vitit tė kaluar, por vetėm tani i ka shfaqur frutat e punės sė vet. Gjeneza e emrit tė pazakontė (Knol) tė enciklopedisė sė Googlet ėshtė shkurtesė e fjalės 'knowledge' qė do tė thotė njohuri.

Konceptin e ngjashėm me atė tė cilin plotėsohet Wikipedia, enciklopedia mė e njohur online, Google e ka pėrpunuar paksa. Problemi mė i madh i Wikipedias ėshtė tek tė dhėnat e gabueshme tė cilat i vendosin shfrytėzuesit anonim. Google planifikon qė tė tejkalojė kėtė me obligimin e nėnshkrimit tė emrit dhe mbiemrit tė plotė nė tė dhėnat qė shfrytėzuesit shtojnė nė Knol.

Nė kėtė mėnyrė shfrytėzuesve tė vyeshėm do t’u njihet puna e tyre duke publikuar emrat e tyre, e ata tė cilėt shpėrndajnė dezinformata nė kėtė mėnyrė do tė regjistrohen si mashtrues. Nė fakt Google beson se njerėzit do tė janė mė tė kujdesshėm kur shkruajė pasi qė identiteti i tyre do tė jetė i njohur. Pos publikimit tė identitetit, pėr ndryshimin e ndonjė tė dhėne do tė duhet tė kontaktohet me personin i cili e ka shtuar fillimisht atė tė dhėnė.

Natyrisht, nuk ėshtė hiq mė pak i rėndėsishėm fakti se Wikipedia refuzon me kėmbėngulje ēfarėdo forme tė reklamimit nė faqet e saj, derisa Google mbijeton nga reklamat, dhe planifikon qė me Knol nė fund tė mbledh ndonjė para nga njohuria online
Back to top Go down
View user profile
 
Google nis vizionin e vet tė Wikipedias
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Killed By Cain.
» Iron Maiden:Favorite song off of all 15 studio albums?
» ti 8a kanoume otan ftasoume 10.000 posts?
» Gak bisa buka Soundcloud.com hiks
» 2001.01.01 - House Of Blues, Las Vegas, USA

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
AlbaSound :: Lajmet Ditore-
Jump to: