AlbaSound

Forum
 
HomeGalleryFAQSearchRegisterLog in
forum AlbaSound
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 FAQ
 Kėrko
Latest topics
June 2018
SunMonTueWedThuFriSat
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
CalendarCalendar
Log in
Username:
Password:
Log in automatically: 
:: I forgot my password
Top posters
koni (546)
 
Toni (389)
 
Admin (85)
 
PLay3r-Bl@ck (1)
 
kasi-hack (1)
 
celi (1)
 
donaldi (1)
 
zyrtare (1)
 

Share | 
 

 Obama: Bashkėpunimi nuk ėshtė zgjedhje, por rruga e vetme

Go down 
AuthorMessage
koni
Admin
avatar

Number of posts : 546
Registration date : 2008-07-26

PostSubject: Obama: Bashkėpunimi nuk ėshtė zgjedhje, por rruga e vetme   27.07.08 8:22

Me thirrjet "Obama president", dhjetėra mijėra njerėz mirėpritėn fjalimin e kandidatit presidencial amerikan, Barack Obama, nė njė nga sheshet e Berlinit.
"Ky qytet si ēdo qytet e njeh ėndrrėn e lirisė", tha Obama, duke shtuar se liria e sotme i detyrohet bashkėpunimit amerikano-evropian pas Luftės sė Dytė Botėrore.

Rrėzimi i Murit tė Berlinit, shtoi Obama, u ndje nė tė gjithė globin dhe rrėzoi muret nga Kjevi nė Kejptaun.

"Muret u rrėzuan jo vetėm nė Berlin, por dhe nė Belfast, ku katolikėt dhe protestantėt gjetėn rrugėn pėr tė jetuar sė bashku; nė Ballkan, ku Aleanca jonė Atlantike i dha fund luftėrave dhe i solli kriminelėt e luftės para drejtėsisė; nė Afrikėn e Jugut, ku njerėzit kurajozė i dhanė fund aparteidit", tha Obama.

Por, ai shtoi se pėr t'iu pėrgjigjur sfidave globale duhet rritur bashkėpunimi dhe duhet ndarė barra e pėrgjegjėsive. Asnjė vend sado i fuqishėm tė jetė nuk mund tė punojė i vetėm.

"Ndryshimi i lidershipit nė Uashington nuk do tė lirojė evropianėt nga barra e pėrgjegjėsisė. Nė kėtė shekull tė ri, si amerikanėt dhe evropianėt duhet tė bėjnė mė shumė dhe jo mė pak. Partneriteti dhe bashkėpunimi mes vendeve nuk ėshtė zgjedhje, ėshtė rruga e vetme pėr tė mbrojtur sigurinė tonė tė pėrbashkėt".

Senatori Obama pėrpara mbi 100 mijė pjesėmarrėsve nė shesh nuk harroi tė kujtonte historinė e jetės sė tij, si bir i njė studenti afrikan, gjyshi i tė cilit ka qenė shėrbetor pėr kolonizatorėt britanikė nė Kenia.

Turneu evropian i Obamės pas Berlinit vazhdon me Parisin dhe Londėr.REL
Back to top Go down
View user profile
 
Obama: Bashkėpunimi nuk ėshtė zgjedhje, por rruga e vetme
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Found an old debate between Obama and Alan Keyes
» His Majesty, Obama
» Chips!

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
AlbaSound :: Lajmet Ditore-
Jump to: