AlbaSound

Forum
 
HomeGalleryFAQSearchRegisterLog in
forum AlbaSound
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 FAQ
 Kėrko
Latest topics
May 2018
SunMonTueWedThuFriSat
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Log in
Username:
Password:
Log in automatically: 
:: I forgot my password
Top posters
koni (546)
 
Toni (389)
 
Admin (85)
 
PLay3r-Bl@ck (1)
 
kasi-hack (1)
 
celi (1)
 
donaldi (1)
 
zyrtare (1)
 

Share | 
 

 Eurodeputėt alarmojnė: Rrezikohen zgjedhjet nė Shqipėri

Go down 
AuthorMessage
koni
Admin
avatar

Number of posts : 546
Registration date : 2008-07-26

PostSubject: Eurodeputėt alarmojnė: Rrezikohen zgjedhjet nė Shqipėri   27.07.08 8:18

Nė Shqipėri zgjedhjet rrezikohen. Alarmi jepet nga eurodeputetė tė Parlamentit Evropian, tė cilėt nėpėrmjet njė letre i kanė kėrkuar presidentit tė Kėshillit tė BE-sė, Nicolas Sarkozy, presidentit tė Komisionit Evropian, Jose Manuel Barroso si edhe komisionerit tė BE-sė pėr zgjerimin, Olli Rehn, qė procesi zgjedhor nė Shqipėri tė monitorohet pasi sipas tyre ai nuk garanton transparencė.
Jehona e ndryshimeve kushtetuese tė datės 21 prill 2008 ka mbėrritur mė nė fund edhe nė Parlamentin Evropian. Gjashtė europdeputetė i kanė dėrguar sot njė letėr tė hapur presidentit tė Kėshillit tė BE-sė, Nicolas Sarkozy dhe presidentit tė Komisionit Evropian, Manuel Barroso si edhe komisionerit tė BE-sė pėr zgjerimin, Oli Rehn duke u kėrkuar kėtyre vendosjen e Shqipėrisė nėn monitorim.

Sipas eurodeputetėve, reforma zgjedhore e propozuar nuk prodhon njė pėrfaqėsim proporcional tė votuesve. Ajo mė tepėr krijon njė sistem bipartizan qė favorizon dy partitė e mėdha, tė cilat me vėshtirėsi pėrfaqėsojnė 50 % tė votuesve shqiptarė.

Anėtarėt e Parlamentit Evropian, duke iu referuar zgjedhjeve tė ardhshme parlamentare nė Shqipėri qė duhet tė zhvillohen nė qershor 2009, theksojnė se kėto ēėshtje janė tė njė rėndėsie kruciale dhe i bėjnė thirrje Kėshillit tė BE-sė dhe Komisionit Evropian qė tė jenė jashtėzakonisht tė vėmendshėm nė drejtim tė demokracisė nė Shqipėri, si dhe t’u bėhet e ditur udhėqeheqėsve politikė shqiptarė se BE po monitoron nga afėr evoluimin e situatės nė Shqipėri.alkanweb
Back to top Go down
View user profile
 
Eurodeputėt alarmojnė: Rrezikohen zgjedhjet nė Shqipėri
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
AlbaSound :: Lajmet Ditore-
Jump to: