AlbaSound

Forum
 
HomeGalleryFAQSearchRegisterLog in
forum AlbaSound
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 FAQ
 Kėrko
Latest topics
May 2018
SunMonTueWedThuFriSat
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Log in
Username:
Password:
Log in automatically: 
:: I forgot my password
Top posters
koni (546)
 
Toni (389)
 
Admin (85)
 
PLay3r-Bl@ck (1)
 
kasi-hack (1)
 
celi (1)
 
donaldi (1)
 
zyrtare (1)
 

Share | 
 

 SHBA-tė tė ndihmojnė nė njohjen e Kosovės nga mė shumė vende

Go down 
AuthorMessage
Toni

avatar

Number of posts : 389
Registration date : 2008-07-19

PostSubject: SHBA-tė tė ndihmojnė nė njohjen e Kosovės nga mė shumė vende   19.07.08 13:31

Dy aktivistė tė njohur tė lobit shqiptar nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės thonė se ėshtė shumė e rėndėsishme qė qeveria amerikane tė vazhdojė tė qėndrojė nė krye tė procesit pėr njohjen e pavarėsisė Kosovės nga vende tė tjera tė botės.
Joseph Dioguardi dhe Shirley Cloyes kėrkojnė tė bindin udhėheqės nė Kongresin amerikan qė Shtetet e Bashkuara tė tregohen mė agresive politikisht dhe diplomatikisht me aleatėt e tyre pėr tė njohur Kosovėn.

Ish-ligjvėnėsi amerikan dhe kryetari i Lidhjes Civile Shqiptaro-Amerikane, Joseph Dioguardi thotė se megjithėse pavarėsia e Kosovės u njoh nga Shtetet e Bashkuara, asaj i mungon njė sovranitet i vėrtetė. Sipas tij, ndarja de fakto e Kosovės dhe trysnia e Rusisė dhe e Serbisė pėr ta mbajtur atė si njė shtet tė izoluar nga vendet e tjera shtrojnė nevojėn e njė diplomacie mė agresive nga ana e Shteteve tė Bashkuara qė Kosova tė njihet nga mė shumė shtete.

Edhe ekspertja pėr ēėshtjet e Ballkanit, Shirley Cloyes thotė se nė Kosovė nuk ka njė forcė tė vetme vendimmarrėse ndėrkohė qė ekzistojnė pesė struktura qė konkurrojnė pėr pushtet. “...Kosova po ecėn pa njė drejtim. E ardhmja nuk ėshtė e qartė dhe ēfarėdo tė ndodhė, secili prej faktorėve ndėrkombėtarė u pėrgjigjet kanaleve tė ndryshme. Kjo situatė nuk premton pėrparim pėr Kosovėn. Dhe ky ėshtė njė nga shqetėsimet kryesore qė po u paraqesim anėtarėve tė Dhomės sė Pėrfaqėsuesve dhe tė Senatit”, ka thėnė ajo.

Tė dy aktivistėt e njohur tė lobit shqiptar kanė pėrgatitur njė raport pas vizitės sė tyre tė fundit nė Kosovė dhe janė kėtė javė nė Washington pėr tu takuar dhe pėr t’ua parashtruar shqetėsimet e tyre personaliteteve tė njohura nė Dhomėn e Pėrfaqėsuesve dhe nė Senatin amerikan. /VoA/
Back to top Go down
View user profile
 
SHBA-tė tė ndihmojnė nė njohjen e Kosovės nga mė shumė vende
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
AlbaSound :: Lajmet Ditore-
Jump to: