AlbaSound

Forum
 
HomeGalleryFAQSearchRegisterLog in
forum AlbaSound
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 FAQ
 Kėrko
Latest topics
May 2018
SunMonTueWedThuFriSat
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Log in
Username:
Password:
Log in automatically: 
:: I forgot my password
Top posters
koni (546)
 
Toni (389)
 
Admin (85)
 
PLay3r-Bl@ck (1)
 
kasi-hack (1)
 
celi (1)
 
donaldi (1)
 
zyrtare (1)
 

Share | 
 

 Miratohet ligji pėr pėrdorimin e gjuhės shqipe nė Maqedoni

Go down 
AuthorMessage
koni
Admin
avatar

Number of posts : 546
Registration date : 2008-07-26

PostSubject: Miratohet ligji pėr pėrdorimin e gjuhės shqipe nė Maqedoni   26.07.08 14:39

Parlamenti maqedonas mbrėmė e ka votuar ligjin pėr pėrdorimin e gjuhės shqipe. 75 deputetė kanė votuar pro ligjit pėr gjuhen shqipe, tė cilėn e flasin mė shumė se 20 pėr qind e qytetarėve tė Maqedonisė dhe nė njėsitė e vetėadministrimit lokal.
Miratimi i ligjit pėr zyrtarizimin e gjuhės shqipe ka qenė pjesė e marrėveshjes pėr koalicionin midis VMRO-DPMNE dhe BDI si dhe nė pėrputhje me pėrcaktimet e Kushtetutės dhe Marrėveshjes sė Ohrit.
Deputetėt shqiptarė mbledhjet e komisioneve parlamentare do tė mund ti udhėheqin edhe nė gjuhėn shqipe, por jo edhe seancat plenare tė parlamentit. Gjuha shqipe do tė pėrdoret edhe nė komunikim me qeverinė, nė polici si dhe nė pushtetin gjyqėsor.
Tė gjitha ligjet dhe aktet tjera ligjore tė cilat do ti miratojė parlamenti do tė jenė edhe nė gjuhėn shqipe.
Back to top Go down
View user profile
 
Miratohet ligji pėr pėrdorimin e gjuhės shqipe nė Maqedoni
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
AlbaSound :: Lajmet Ditore-
Jump to: