AlbaSound

Forum
 
HomeGalleryFAQSearchRegisterLog in
forum AlbaSound
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 FAQ
 Kėrko
Latest topics
July 2018
SunMonTueWedThuFriSat
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
CalendarCalendar
Log in
Username:
Password:
Log in automatically: 
:: I forgot my password
Top posters
koni (546)
 
Toni (389)
 
Admin (85)
 
PLay3r-Bl@ck (1)
 
kasi-hack (1)
 
celi (1)
 
donaldi (1)
 
zyrtare (1)
 

Share | 
 

 Qeveria rrit buxhetin pėr 52 milionė euro

Go down 
AuthorMessage
koni
Admin
avatar

Number of posts : 546
Registration date : 2008-07-26

PostSubject: Qeveria rrit buxhetin pėr 52 milionė euro   26.07.08 14:36

Sipas propozimit tė Ministrisė sė Ekonomisė dhe Financave, Buxheti i rishikuar i Kosovės do tė jetė rreth 52 milionė euro mė shumė se nė kohėn kur ėshtė miratuar, rreth njė miliardė e 99 mijė euro, ndėrkaq fushat kryesore qė kanė pėsuar rritje tė shpenzimeve janė: subvencionet pėr 27,8 milionė euro, investimet kapitale 18,7 milionė, mallrat 11,5 milionė, pagat 7.2 milionė, dhe komunalet 1.1 milion euro.
“Buxheti i rishikuar i Kosovės do tė jetė pėr rreth 52 milionė euro mė shumė se nė kohėn kur ėshtė miratuar. Gjatė rishikimit tė Buxhetit janė marrė parasysh prioritetet e Qeverisė sė Kosovės dhe gjendja e tė hyrave fiskale gjatė gjashtėmujorit tė parė tė kėtij viti”, thuhet nė komunikatėn pėr media qė ėshtė dėrguar nga ministria e Ekonomisė dhe Financave.

Ministri Shala ka theksuar se gjatė rishikimit tė Buxhetit tė Kosovės janė marrė parasysh prioritetet e Qeverisė sė Kosovės, gjendja e tė hyrave fiskale gjatė gjashtėmujorit tė parė tė kėtij viti, por se janė bėrė edhe alokime tė ndryshme brenda ministrive dhe agjencive buxhetore pėr tė ekzekutuar mė mirė dhe nė afate shpenzimet e parapara buxhetore.

Zėvendėsministri Hamza ka deklaruar se me rishikimin e buxhetit nuk ėshtė rrezikuar qėndrueshmėria fiskale. Ai ka shkoqitur fakte tė ndryshme pėr ngritjet e zėrave brenda Buxhetit tė Kosovės, si pagat pėr 430 arsimtarė tė rinj, sigurimin e barnave nga lista esenciale, shtrenjtimin e mallrave dhe shėrbimeve, inflacioni etj.

Anėtarėt e Komisionit nė diskutimet e tyre kanė lavdėruar punėn e ministrisė gjatė pėrgatitjes sė rishikimit tė Buxhetit tė Kosovės, por kanė tėrhequr edhe vėmendjen pėr ngritjen e disa zėrave, si fjala vjen subvencionimin e KEK-ut dhe mjetet shtesė pėr importin e energjisė.

“Subvencionimi i KEK-ut e ngarkon buxhetin e Kosovės edhe ndikon nė mėnyrė destimuluese pėr prodhim tė energjisė elektrike dhe inkasim tė borxheve”, thuhet nė komunikatė.
Back to top Go down
View user profile
 
Qeveria rrit buxhetin pėr 52 milionė euro
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Euro Sound War 2006
» SCANDAL TOUR 2016 "YELLOW" IN EUROPE

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
AlbaSound :: Lajmet Ditore-
Jump to: