AlbaSound

Forum
 
HomeGalleryFAQSearchRegisterLog in
forum AlbaSound
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 FAQ
 Kėrko
Latest topics
June 2018
SunMonTueWedThuFriSat
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
CalendarCalendar
Log in
Username:
Password:
Log in automatically: 
:: I forgot my password
Top posters
koni (546)
 
Toni (389)
 
Admin (85)
 
PLay3r-Bl@ck (1)
 
kasi-hack (1)
 
celi (1)
 
donaldi (1)
 
zyrtare (1)
 

Share | 
 

 Kariesi i Dhembeve

Go down 
AuthorMessage
Admin
Admin
avatar

Number of posts : 85
Age : 28
Registration date : 2008-07-19

PostSubject: Kariesi i Dhembeve   26.07.08 9:58

Kariesi i dhėmbėve paraqet njė proces patologjik, i
cili karakterizohet me prishjen e tėrėsisė anatomike tė dhėmbėve, i cili prek
indet e forta tė dhėmbit, duke filluar nga sipėrfaqja e deri nė thellėsi tė
koronės sė dhėmbėve.
Kariesi prek smaltin dhe dentinėn, por nė qoftėse nuk
mjekohet prek edhe pulpėn e dhėmbit.

Kariesi ėshtė njė nga problemet mė
tė rėndėsishme nė stomatologjinė bashkėkohore.

Nė lindjen e kariesit
ndikojnė faktorė tė ndryshėm si ato klimaterike, tereni, uji i pijshėm, mėnyra e
ushqyerjes.

Nė lindjen e kariesit ndikon edhe mosha. Kariesi prek tė
gjitha moshat pa pėrjashtim, por mė i pėrhapur ėshtė nė moshat e reja, nė moshat
2 deri 3 vjeē ai ėshtė i pėrhapur me 20-30%, kurse shifra maksimale arrin nė
moshat 8 deri 10 vjeē, kjo ndodh pėr faktin se nė gojėn e fėmijėve kemi dhėmbė
tė pėrzier (kemi dhėmbė tė qumshtit dhe dhėmbė tė pėrhershėm).

Nė lindjen
e kariesit ndikojnė edhe faktorėt lokalė si pėshtyma, cipat dhe guri i
dhėmbėve.

Kariesi mė sė shumti lokalizohet nė dhėmballėn e pėrhershme, ku
nė moshat 12 deri 13 vjeē ajo ėshtė e pėrhapur deri 60-70%.

Shenjat
klinike tė kariesit janė:

Ndryshimi i ngjyrės
Prishja e tėrėsisė
anatomike (formimi i zgavrės)
Dhimbja e nxitur nga ngacmues tė
ndryshėm
ērregullimi i funksionit
Back to top Go down
View user profile http://albasound.tk
 
Kariesi i Dhembeve
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
AlbaSound :: Kuriozitete-
Jump to: