AlbaSound

Forum
 
HomeGalleryFAQSearchRegisterLog in
forum AlbaSound
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 FAQ
 Kėrko
Latest topics
June 2018
SunMonTueWedThuFriSat
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
CalendarCalendar
Log in
Username:
Password:
Log in automatically: 
:: I forgot my password
Top posters
koni (546)
 
Toni (389)
 
Admin (85)
 
PLay3r-Bl@ck (1)
 
kasi-hack (1)
 
celi (1)
 
donaldi (1)
 
zyrtare (1)
 

Share | 
 

 Zannier: Realiteti i ri nė Kosovė ma ka vėshtirėsuar punėn

Go down 
AuthorMessage
Toni

avatar

Number of posts : 389
Registration date : 2008-07-19

PostSubject: Zannier: Realiteti i ri nė Kosovė ma ka vėshtirėsuar punėn   25.07.08 17:06

Kėshilli i Sigurimit i Kombeve tė Bashkuara u mblodh tė premten pėr tė diskutuar mbi raportin e fundit tė Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB-sė, Ban Ki-moon mbi zhvillimet nė Kosovė. Ky ėshtė raporti i parė i Sekretarit tė Pėrgjithshėm, qė kur zoti Ban urdhėroi pėrfaqėsuesin e tij tė posaēėm, Lamberto Zannier tė fillojė rikonfigurimin e UNMIK-ut, pėr t'iu pėrshtatur realitetit tė ri nė terren. Serbia dhe Rusia e kanė kundėrshtuar rikonfigurimin.
Zannier, theksoi para Kėshillit tė Sigurimit se realiteti i ri nė terren, qė pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės e ka vėshtirėsuar pėrmbushjen e misionit tė UNMIK-ut. Mundėsia e UNMIK-ut pėr tė kryer pjesėn mė tė madhe tė funksioneve tė tij administrative ka ndeshur vėshtirėsi tė shumta, si rezultat i veprimeve tė qeverisė sė Prishtinės dhe serbėve tė Kosovės.

Zannier veēoi si njė tjetėr sfidė ndaj autoritetit tė UNMIK-ut, strukturat paralele tė komunitetit serb, gjė qė e kanė ngushtuar tej mase sferėn e operimit tė UNMIK-ut: "Si rezultat i thellimit tė divergjencave nė qėndrimet e komunitetetit serbe dhe autoriteteve shqiptare, terreni nė tė cilin operon UNMIK-u ka ndryshuar. Qė nga hyrja nė fuqi e Kushtetutės sė Kosovės, ushtrimi i autoritetit tim ligjor dhe Rezolutės 1244 ėshtė bėrė gjithnjė e mė i vėshtirė nė praktikė. Nuk jam mė nė pozitė pėr tė nxjerrė ligje".

Si rezultat i kėsaj situate, UNMIK-u po pėrgatitet pėr tė ri-konfiguruar misionin e tij. Kapaciteti i UNMIK-ut do tė pakėsohet nė fusha ku praktikisht nuk funksionon, ndėrsa do tė vazhdojė punėn nė drejtim tė mbarėvajtjes sė pakicave.

Nga ana e tij, ministri i Jashtėm i Kosovės, Skėnder Hyseni, pėrmendi fillimisht masat qė qeveria e Kosovės ka marrė pėr mbrojtjen e pakicave nė Kosovė. Ai shprehu gjithashtu gatishmėrinė e Prishtinės pėr tė hyrė nė bisedime me Beogradin si dy shtete tė pavarur.

"Ne jemi tė hapur pėr dialog", theksoi ministri i jashtėm i Kosovės. Ai tha se Kosova dhe Serbia janė tė lidhura nga pikėpamja gjeografike, e infrastrukturės dhe nė aspekte tė tjera. Zoti Hyseni premtoi se qeveria e Kosovės do tė vazhdojė tė reagojė me moderim dhe tė vazhdojė tė punojė nga afėr me autoritetet e Kombeve tė Bashkuara ndėrkohė qė realizohet rikonfigurimi i pranisė sė tyre nė Kosovė. Ministri shprehu bindjen se vendosja e Eulex-it nė gjithė territorin e Kosovės do tė ndihmojė nė forcimin e sigurisė nė vend.

Nė fjalėn e tij para Kėshillit tė Sigurimit, Ministri i Jashtėm i Serbisė, Vuk Jeremiq theksoi pėrsėri kundėrshtimin e Beogradit ndaj pavarėsisė sė Kosovės dhe nevojėn qė tė vazhdojė respektimi i rezolutės 1244. "I pėrmbahemi deklaratės sonė se pėrpjekjet e Kosovės pėr pavarėsi pėrbėjnė janė kundėr Kartės sė OKB-sė, Aktin Pėrfundimtar tė Helsinkit dhe traktate tė tjera tė politikės moderne. Shpallja e njėanshme e pavarėsisė sė Kosovės ka vėnė nė pikėpyetje serioze domethėnien e Rezolutės 1244".

Ministri i Jashtėm serb shprehu zhgėnjimin e Beogradit, ndaj asaj qė e cilėsoi si qėndrim pasiv i Kombeve tė Bashkuara pėr tė mbrojtur autoritetin e tij ekzekutiv, qė e merr mandatin nga Kėshilli i Sigurimit. Duke folur pėr rikonfigurimin, Jeremiq tha se rikonfigurimi duhet tė realizohet nė bashkėpunim tė plotė me Serbinė dhe nė pėrputhje me rezolutėn e Kėshillit tė Sigurimit, si e vetmja mėnyrė pėr njė zgjidhje qė gėzon legjitimitet: "Zėri i Serbisė nė rikonfigurim dhe zhvillime tė mėpasshme, nuk duhet tė lihet jashtė apo tė injorohet. Ky ri-konfigurim duhet tė mos cenojė autoritetin e OKB-sė, nuk duhet tė kapėrcejė kufijtė e rezolutės 1244 dhe nuk duhet tė cenojė integritetin territorial tė Serbisė". /Zėri i Amerikės/
Back to top Go down
View user profile
 
Zannier: Realiteti i ri nė Kosovė ma ka vėshtirėsuar punėn
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
AlbaSound :: Lajmet Ditore-
Jump to: