AlbaSound

Forum
 
HomeGalleryFAQSearchRegisterLog in
forum AlbaSound
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 FAQ
 Kėrko
Latest topics
July 2018
SunMonTueWedThuFriSat
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
CalendarCalendar
Log in
Username:
Password:
Log in automatically: 
:: I forgot my password
Top posters
koni (546)
 
Toni (389)
 
Admin (85)
 
PLay3r-Bl@ck (1)
 
kasi-hack (1)
 
celi (1)
 
donaldi (1)
 
zyrtare (1)
 

Share | 
 

 Komanda Pėr Irc-oper

Go down 
AuthorMessage
Admin
Admin
avatar

Number of posts : 85
Age : 28
Registration date : 2008-07-19

PostSubject: Komanda Pėr Irc-oper   19.07.08 15:16

1) X - Tregon ip e plote te userave qe lidhen ne server.

2) t - Raporton komandat e kryer ne server si /list , /admin etj...

3) b - Ju ben te mundur te lexoni te gjithe notice ne server te kryer nga /chatops

4) k - Ju ben te mundur te shikoni te gjitha killet qe kryen ne server dhe gjitheashtu te shikoni id dhe ip e akilleve qe kapin user te ndryshem.

Komandat Per "OPER" :

/kill nick arsyeja - disconect user- Me kete komande ju mund te beni nje user disconect nga serveri me nje arsye qe ju i vendosni , por nqs useri tenton te lidhet perseri , ai mund te lidhet.

/shun nick arsyeja -bllokon userin- Me kete komande ju izoloni userin dhe nuk e lejoni qe ai te flas ne server.

/fjoin nick #kanali - Me kete komande fut nje user me force ne dhome.

/move nick #kanali - Me kete komande fut nje user me force ne dhome , por e nxjerr nga te gjitha kanalet e tjera.

/sajoin #kanali - Me kete komande ju vete personalisht futeni ne nje dhome , dhe
/nflash - Me kete komande ju dergoni nje lajm ne status ku e lexojne te gjithe vizitoret e serverit.

KOMUNIKIMI ME OPERAT E TJERE NE SERVER :

/chatops - Dergon msg te gjithe operave qe jane +b.

/globops - Dergon msg te gjithe operave qe jane +g.

/locops - Dergon msg te gjithe operave local qe jane +g.

/helpops - Dergon msh te gjithe operave qe jane +h (dmth perfshihen dhe helpops).

PROTECTION - Mrotja e serverit :

/mkill arsyeja - Me ane te kesaj komande ju mund te nxirrni disconect user me mas qe kan nick , ip ose id te njejte.Kjo komande keshillohet te perdoret kur ka sulm massjoin ne server.


/akill arsyeja koha - Me kete komande vendos ne akill nje person dhe e bllokon krejtesisht ate , dhe nuk mund te lidhet me dhe e keni ju ne dore kur ai te lidhet.Mund ta bllokosh ne ip/nick/id.(local)
Kjo komande hiqet me ane te /unakill nick/id/ip.

/zline Ip-numerik arsyeja - Bani lokal me i forte per nje user. Nuk tregon as arsye asgje, thjeshte nuk lejon te lidhesh ne server. Hiqet me /unzline (local)

/kline arsyeja koha - Bllokon lidhjen e nje adrese te caktuar vetem per serverin ku jeni ju te lidhur. Hiqet me /unkline (local)

/qline nick arsyeja - Ndalon perdorimin e nje nicku qe eshte i lidhur ne te njejten server me ju, dmth komande lokale.
/clearakills - Heq te gjithe akillet/zline/kline lokale te nje serveri, dmth nuk prek ato qe jane ne OperServ, por vetem lokalet qe mund ti shifni me /stats k.

/rehash - Heq te gjithe akillet/zline/kline, qline etj.. lokale te nje serveri. Gjithmone nuk ka lidhje me OperServ.

Deri ketu ishim ne komanda operi local , tani do tju paraqesim komanda "GLOBAL" , qe bllokon nje user ne menyre globale dhe jo local.

Manual OperSerV :

/os akill add - Shton nje akill global per nje adrese te caktuar. Nqs koha eshte PERM atehere shtohet nje akill permanent. Kjo komande funksionon mbi nje adrese vetem nqs userat qe ajo kap jane nen 20% te komplet userave te serverit. Vetem SRA mund te vendosin akille mbi keto permasa.

/os akill del - Heq nje akill global per nje adrese te caktuar.

/os akill list - Tregon listen e akilleve, te vena nga kush dhe per sa kohe
skadojne.

/os akill view dywEQZQ1lNwu4ToQhjc - Me kete komande arrin te shikosh se nga kush eshte ven akill , arsyen etj. duhet te kesh kete kompleksin e shkronjave te tilla : "dywEQZQ1lNwu4ToQhjc "

/os specs - Tregon flagset qe keni.

/os listadm - Tregon listen e operave global ne server.

/os uptime - Tregon per sa kohe serveri ka qene i ngritur.

/os trigger add arsyeja - Shume veta nga ju kam vene re qe nuk e perdorin fare kete komande, ndoshta edhe se dine, nuk e kuptoj. Nqs e keni vene re me kujdes, vazhdimisht vine disa notice si psh [21:35] -irc.GBD.com- *** Global -- from irc.GBD.com: Clone Alert: 5 client(s) from 83.137.57.8 Kjo do te thote qe ne kte moment jane 5 clone me kete ip, si IRCop qe jeni duhet te interesoheni per kete fakt. Duke bere /who 83.137.57.8 (dmth vetem ip, pa @>>
/os trigger list - Tregon listen e Ip-ve te triggeruara.

/os trigger del Ip - Heq nje Ip te triggeruar.

/os qline add nick arsyeja - Ndalon perdorimin e nje nicku te caktuar ne menyre permanente ne te dy serverat. Pra shton nje Sqline.

/os qline del nick - Heq nje Sqline nga lista.

/os qline list - Tregon listen e Sqline.

/ns freeze nick arsyeja - Me komande ngrin nje nick , dhe e ben te paperdoreshem nga cdokush.


/ns thaw nick - Me kete komande heq frozen nga nick dhe e ben te lire dhe mund te perdoret nga personi.

/cs close #kanali msg - Me kete komande mbyll nje kanal.(arsyeja :eshte kapur me reklama , eshte problematik etj.)

/cs reopen #kanali - Me kete komande rihap kanalin qe keni mbyllur.
Back to top Go down
View user profile http://albasound.tk
 
Komanda Pėr Irc-oper
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
AlbaSound :: IRC SOFTWARE-
Jump to: